NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Калейдоскоп Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
905
Калейдоскоп

Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе

| 19 Септември 2024, 15:22 ч.
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Снимка © БТА

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.

Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт. 

В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.

Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

В Регионален исторически музей – Кърджали бе подредена изложба "Лято в музея", създадена от децата, участвали в едноименната образователно-развлекателната школа на институцията.

През погледа на малчуганите са представени едни от най-емблематичните експонати, сред които нефритената свастика от VI хил. пр. Хр., открита в региона; ажурен сребърен ключ от X – XI в.; бронзова двойна брадва (лабрис) от XI в. пр.Хр. и други предмети от различните отдели на музея.

„Всяко дете само избра какво да нарисува. Голям бе интересът като цяло, там където има цвят. Впечатление ни направи също, че децата се придържаха стриктно към цветовете на рисуваните предмети“, каза Галена Вълова, уредник и инициатор на „Лято в музея“.  Тя подчерта, че в рамките на две седмици през образователната школа са преминали 40 деца.

По думите на Вилдан Расим, същ

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.

Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използваме иновативни техники, предизвикваме себе си и публиката. Обогатяваме културния пейзаж на Русе, като изграждаме мостове между поколения и култури“, каза Мария Иванова.

Графитите въобще във времето, като развитие, дават изключително много информация на изследователите и на историците, а в случая са поле за изява и отправяне на послания на творци. Те са символ на най-ярката, демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата „Пристанище на 60 корабни статуи“ отправя към наследството на Римската империя и нейната граница – Дунавският Лимес, коментираха още организаторите на фестивала, като поясниха, че името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като „Пристанище за 60 кораба“. 

Статуите са провокация към градската среда и към образа на Русе, възприеман откъм река Дунав. И за международните участници, и за младите хора темата е вдъхновение от наследството и предизвикателство за времето напред, казаха още Лишовска и Иванова. 

Те уточниха, че проектът е на сдружение „Екоарт“ и се финансира по Програма „Култура“ на Община Русе.

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас бе открита фотоизложбата „Родопско-морски срещи с природата“. Тя е дело на родения в Кърджали, но живеещ в Бургас фотограф Тенчо Петков. Експозицията, включваща общо 30 фотографии, представя красотата и разнообразието на природата в Източните Родопи и бреговете на Черно море през творческата призма на автора.

Фотоизложбата обединява Бургаския регион и Източните Родопи, и по-точно област Кърджали, каза авторът на експозицията Тенчо Петков, който вече 20 години живее край морето. По думите му кадрите показват познати и не толкова известни за широката общественост места. Надявам се да предизвикам интереса у хората да посетят тези локации, сподели фотографът.

Идеята на фотоизложбата е да стимулира хората да опазват и да се грижат за околната среда, посочи Петков. Той сподели, че голяма част от местата, които е посетил и е з

Документален филм за Стив Ван Занд ще запознае публиката с живота и кариерата на големия музикант, съобщи АП. 

Лентата със заглавие "Стиви Ван Занд: ученик" е с участието на самия музикант, който е на 73 години. Филмът се излъчва по Ейч Би О и разказва не само за годините на Ван Занд като китарист, певец и автор на песни, а и за кариерата като музикален продуцент, актьор в сериала "Семейство Сопрано", активист, радиоводещ, музикален редактор и предприемач. 

Голяма чест е някой да се интересува толкова много от теб и да направи филм, каза Ван Занд пред АП. 

Бил Тек, дългогодишен фен на Ван Занд, е режисьор на филма. През 2006 г. той е поискал от музиканта съгласие за заснемане на документален филм, но е получил категоричен отказ. Ван Занд е дал съгласието си през 2018 г., но не е искал да бъде интервюиран. В крайна сметка режисьорът го е убедил, ч

“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.

Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.

Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Художествената галерия “Борис Денев“ във Велико Търново ще представи изложбата “Васил Стоилов, верен на живота“, посветена на 120 години от рождението на бележития художник от 6 юни.

В експозицията ще бъдат показани творби от фондовете на Художествена галерия “Борис Денев“, Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия “Проф. Теофан Сокеров“ и Художествена галерия – Стражица и от  частни колекции. Васил Стоилов – един от класиците на изобразителното изкуство, завършва с отличие през 1927 година Художествената академия в класа на проф. Цено Тодоров. 

Същата година  участва в първа обща художествена изложба с творбите си “Гостенка“, “Умрели дървета“, “Селянин“ и “Пейзаж“. “Гостенка“ привлича вниманието на критиката и за нея пишат Стефан Митов, Евдокия Петева, Сирак Скитник, Димитър Полянов, Чудомир. След спечелена едногодишна стипендия замина

Във фестивалната програма ще участват на живо и онлайн 8 творци от 6 държави по света – Мария Иванова, Нина Лишовска, Иван Иванов-Йоаний от Русе, Живко Терзииванов от Сан Франциско, Александър Цанев от София, Ецуро Ендо от Финландия, Гергана Попова от Виена и Йоана Туджарова от Кьолн.

Работилниците ще се провеждат в зала „АртСтарт“ на ул. „Сливница“ 3 в Русе, част от Националното училище по изкуствата в крайдунавския град, което е партньор на проекта и фестивала. Потенциалните участници - млади хора от Русе, могат да заявят интерес, като пишат на организаторите във фейсбук профила на фестивала. На 15 октомври във фоайето на Доходното здание ще бъдат показани творбите на гостуващите артисти. Работният процес ще върви от 15 до 18 октомври, а на 19 октомври в Доходното здание ще бъде открита и изложба с резултатите от фестивалния творчески процес.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
Неизвестно досега кратко произведение, приписвано на Моцарт и вероятно написано от австрийския композитор в младостта му, е открито в Лайпциг, Германия, съобщиха изследователи, цит ...
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“, съобщиха от общинската администрация. Събитията са част от културния календар на общината, а мястото ...
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
Най-новото заглавие в репертоара на Държавен куклен театър „Дора Габе“ – Добрич (ДКТ) е спектакълът ,,Златка – Златното момиче”. Официалната премиера ...
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
Изложбата "България и мозайките" гостува в Попово. Експозицията е подредена в галерия „Кирил Майски“ на Историческия музей в града, съобщи директорът на културната инст ...
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Филмът на Парк Чанг-ук – „Решение за раздяла“, отличен с награда за най-добър режисьор на фестивала в Кан през 2022 г., ще има единствена прожекция на 26 септемвр ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 00:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Калейдоскоп
905
Калейдоскоп

Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал.Пристанище на 60 корабни статуи“.

| 19 Септември 2024, 15:22 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи
Снимка © БТА

Световни и български утвърдени визуални артисти ще създават съвременно изкуство заедно с 30 млади участници от русенски училища в „Графити фестивал. Пристанище на 60 корабни статуи“. Това съобщиха днес директорът на форума – младата художничка Мария Иванова и творческият му координатор Нина Лишовска, която е скулптор и преподавател в Националното училище по изкуствата „Проф. Веселин Стоянов“ в Русе.

„Графити фестивал Русе „Пристанище на 60 корабни статуи“ наследява традицията на форумите „Екоарт“ и „Ломея“, които екипът ни е създал и организирал от 2000 насам“, обясни Нина Лишовска.

Десетата национална конференция "Достъп на младите хора до култура" ще се проведе на 12 и 13 август в Експозиционен център "Флора" в Бургас и ще съвпадне с отбелязването на обявения от ООН Международен ден на младежта - 12 август, съобщават организаторите от Министерство на културата, Българската асоциация на работодателите в областта на културата (БАРОК) и Граждански институт. 

В първия ден от конференцията ще бъдат връчени националните награди „ПроКултура“ за принос към разширяването на достъпа на младите хора до култура в категориите „Държавен културен институт“, „Общински културен институт“, „Културна организация“, „Читалище“, „Община“, „Училище“, „Детска градина“, „Гражданска организация“, „Фестивал“.

Сред номинираните са БНР Бургас, ОП „Международен младежки и културен център – Бургас“, Международна балетна асоциация "Сара-Нора Прима" за провежданет

Историческият музей в Исперих реставрира и дигитализира движими културни ценности от архивните фондове. Дейностите са по проект „Съвременни решения за опазване и съхранение на движимото културно наследство“, чието изпълнение вече приключва, съобщи д-р Веселина Белева, главен уредник в културната институция.

Финансирането на проекта на Историческия музей в Исперих е от конкурсната сесия на Министерство на културата за проекти в областта на движимото културно наследство, музеите и художествените галерии. Проектът допълва, надгражда и оптимизира условията за съхранение и опазване на движимите културни ценности на шест основни музейни фонда: „История на България XV-XIX век“, „Нова и най-нова история“, „Етнография“, „Археология“, „Нумизматика“ и „Художествен“.

В изпълнение на проектните дейности е осигурено предвиденото съвременно допълващо оборудване, благодарение на коет

В Регионален исторически музей – Кърджали бе подредена изложба "Лято в музея", създадена от децата, участвали в едноименната образователно-развлекателната школа на институцията.

През погледа на малчуганите са представени едни от най-емблематичните експонати, сред които нефритената свастика от VI хил. пр. Хр., открита в региона; ажурен сребърен ключ от X – XI в.; бронзова двойна брадва (лабрис) от XI в. пр.Хр. и други предмети от различните отдели на музея.

„Всяко дете само избра какво да нарисува. Голям бе интересът като цяло, там където има цвят. Впечатление ни направи също, че децата се придържаха стриктно към цветовете на рисуваните предмети“, каза Галена Вълова, уредник и инициатор на „Лято в музея“.  Тя подчерта, че в рамките на две седмици през образователната школа са преминали 40 деца.

По думите на Вилдан Расим, същ

Две награди за принос в разширяването на достъпа на младите хора до култура за 2023 и 2024 г. получи община Силистра, съобщиха от администрацията.

Отличията са в категорията „Община“ и „Държавен културен институт” за Драматично-кукления театър в дунавския град.

Наградите бяха връчени в рамките на десетата Национална конференция “Достъп на младите хора до култура”, която се проведе в Бургас.

Наградата за община Силистра получи зам.-кметът Стелиян Стойчев, а от името на Драматично-кукления театър в Силистра - директорът Златина Станева. 

По думите й културната институция е била посетена от близо 20 хиляди зрители през отминалия творчески сезон. Изиграни са повече от 270 представления и са осигурени 153 хиляди лева собствени приходи.

През сезона силистренските театрали представиха четири премиерни

Иван Станев бе един вечен бунтар и авангардист, умеещ да режисира чрез текста. Този портрет на един от големите реформатори на сценичното изкуство у нас бе очертан на дискусионна среща, която се състоя в рамките на 32-рия театрален фестивал „Варненско лято“. В нея участваха Жанет Спасова, която работи със Станев почти във всичките му спектакли и се налага като знакова актриса на Фолксбюне в Берлин; режисьорът Явор Гърдев и културологът проф. Александър Кьосев. Водещ бе проф. Камелия Николова. 

Проф. Николова припомни, че на 29 юни Иван Станев щеше да навърши 65 години, ако не ни бе напуснал на 1 декември м.г. Според нея най-нерадостното за него би било всички да харесват представленията му, защото неговият театър, въпреки че изглежда като да не се интересува от зрителя, всъщност цели да го накара да се замисли и да го разтърси най-вече през стратегията на езика. 

Изявените артисти и учениците от русенски средни училища ще участват съвместно в творчески работилници и акции за намеса в градската среда, ще фокусират енергия в дискусии, инсталации и графити арт. „Използваме иновативни техники, предизвикваме себе си и публиката. Обогатяваме културния пейзаж на Русе, като изграждаме мостове между поколения и култури“, каза Мария Иванова.

Графитите въобще във времето, като развитие, дават изключително много информация на изследователите и на историците, а в случая са поле за изява и отправяне на послания на творци. Те са символ на най-ярката, демократична и публична форма на младежко изкуство. Темата „Пристанище на 60 корабни статуи“ отправя към наследството на Римската империя и нейната граница – Дунавският Лимес, коментираха още организаторите на фестивала, като поясниха, че името на Русе от тази епоха е Сексагинта Приста и се разчита като „Пристанище за 60 кораба“. 

В Регионалната библиотека „Пейо Яворов“ в Бургас бе открита фотоизложбата „Родопско-морски срещи с природата“. Тя е дело на родения в Кърджали, но живеещ в Бургас фотограф Тенчо Петков. Експозицията, включваща общо 30 фотографии, представя красотата и разнообразието на природата в Източните Родопи и бреговете на Черно море през творческата призма на автора.

Фотоизложбата обединява Бургаския регион и Източните Родопи, и по-точно област Кърджали, каза авторът на експозицията Тенчо Петков, който вече 20 години живее край морето. По думите му кадрите показват познати и не толкова известни за широката общественост места. Надявам се да предизвикам интереса у хората да посетят тези локации, сподели фотографът.

Идеята на фотоизложбата е да стимулира хората да опазват и да се грижат за околната среда, посочи Петков. Той сподели, че голяма част от местата, които е посетил и е з

Документален филм за Стив Ван Занд ще запознае публиката с живота и кариерата на големия музикант, съобщи АП. 

Лентата със заглавие "Стиви Ван Занд: ученик" е с участието на самия музикант, който е на 73 години. Филмът се излъчва по Ейч Би О и разказва не само за годините на Ван Занд като китарист, певец и автор на песни, а и за кариерата като музикален продуцент, актьор в сериала "Семейство Сопрано", активист, радиоводещ, музикален редактор и предприемач. 

Голяма чест е някой да се интересува толкова много от теб и да направи филм, каза Ван Занд пред АП. 

Бил Тек, дългогодишен фен на Ван Занд, е режисьор на филма. През 2006 г. той е поискал от музиканта съгласие за заснемане на документален филм, но е получил категоричен отказ. Ван Занд е дал съгласието си през 2018 г., но не е искал да бъде интервюиран. В крайна сметка режисьорът го е убедил, ч

“В определени части на света хората не искат да слушат класическа или рок музика, всичко опира до диджея и други неща, но хората в България обичат изкуството и културата”, каза американският барабанист Майк Терана, който представя новия си мизукален проект „Класиката среща Майк Терана“ заедно с маестро Левон Манукян и Разградската филхармония „ Проф. Димитър Ненов“ в Органова зала в град Добрич.

Терана сподели, че много пъти е бил в България, но това е първото му посещение в Добрич. “Свирил съм с рок банди във Варна, в София. Първото ми участие с оркестъра беше в Античния театър в Пловдив”, спомня си той.

Барабанистът каза, че много обича класическата музика и разказа за един от най-предизвикателните му проекти. “Направих преди години един албум, наречен Sinfonica, с всякакви интерпретации на класически парчета. Вси

Групата ADG7 представя „Звукът на Корея“ в София, в „Топлоцентрала“, съобщават организаторите от посолството на Република Корея в България и Корейската фондация.

По думите им ADG7 съчетава звука на минало и настояще, в търсене на радостта и свободата в сегашния момент. „Корейски народни песни от северната част на полуострова, мотиви от шамански ритуали и традиционни музикални инструменти ще ви отведат на необичайно и магично музикално пътешествие“, допълват домакините на събитието. 

ADG7 е създадена през 2015 година. Състои се от деветима човека. Те използват различни корейски инструменти и вокали, базирани на народните традиции. Музиката е смесица от корейска музика, поп и фънк с весели и хумористични елементи. Пели са на известни фестивали и емблематични места

Художествената галерия “Борис Денев“ във Велико Търново ще представи изложбата “Васил Стоилов, верен на живота“, посветена на 120 години от рождението на бележития художник от 6 юни.

В експозицията ще бъдат показани творби от фондовете на Художествена галерия “Борис Денев“, Софийска градска художествена галерия, Художествена галерия “Проф. Теофан Сокеров“ и Художествена галерия – Стражица и от  частни колекции. Васил Стоилов – един от класиците на изобразителното изкуство, завършва с отличие през 1927 година Художествената академия в класа на проф. Цено Тодоров. 

Същата година  участва в първа обща художествена изложба с творбите си “Гостенка“, “Умрели дървета“, “Селянин“ и “Пейзаж“. “Гостенка“ привлича вниманието на критиката и за нея пишат Стефан Митов, Евдокия Петева, Сирак Скитник, Димитър Полянов, Чудомир. След спечелена едногодишна стипендия замина

Статуите са провокация към градската среда и към образа на Русе, възприеман откъм река Дунав. И за международните участници, и за младите хора темата е вдъхновение от наследството и предизвикателство за времето напред, казаха още Лишовска и Иванова. 

Те уточниха, че проектът е на сдружение „Екоарт“ и се финансира по Програма „Култура“ на Община Русе.

Във фестивалната програма ще участват на живо и онлайн 8 творци от 6 държави по света – Мария Иванова, Нина Лишовска, Иван Иванов-Йоаний от Русе, Живко Терзииванов от Сан Франциско, Александър Цанев от София, Ецуро Ендо от Финландия, Гергана Попова от Виена и Йоана Туджарова от Кьолн.

Работилниците ще се провеждат в зала „АртСтарт“ на ул. „Сливница“ 3 в Русе, част от Националното училище по изкуствата в крайдунавския град, което е партньор на проекта и фестивала. Потенциалните участници - млади хора от Русе, могат да заявят интерес, като пишат на организаторите във фейсбук профила на фестивала. На 15 октомври във фоайето на Доходното здание ще бъдат показани творбите на гостуващите артисти. Работният процес ще върви от 15 до 18 октомври, а на 19 октомври в Доходното здание ще бъде открита и изложба с резултатите от фестивалния творчески процес.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Неизвестна досега ранна творба на Моцарт е открита в Германия
В Елена приключват събитията от инициативата „7 дни, 7 изкуства“
"Златка - златното момиче" е новият спектакъл на Държавен куклен театър "Дора Габе"
След Рим, Стокхолм, Осло, Копенхаген и Прага изложбата "България и мозайките" гостува в галерия „Кирил Майски“
„Решение за раздяла“ на Парк Чанг-ук с единствена прожекция в кино „Одеон“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.